Tak oczywiste w dzisiejszych czasach, wyszukiwanie w sieci porad o zdrowym stylu życia – w tym odżywiania – często kończy się chaosem informacyjnym i znalezieniem wykluczających się zaleceń. W gąszczu niezliczonych diet bazujących, np. na samych sokach czy eliminujących poszczególne kategorie produktowe, łatwo się pogubić. A przecież nie chodzi o to, aby odmawiać sobie okazjonalnych przyjemności czy restrykcyjną udrękę. Kluczem do sukcesu jest równowaga. Jeśli zdrowe odżywianie będzie priorytetem Twoim i Twoich bliskich na co dzień, zbilansowana dieta nie musi wykluczać ulubionych produktów czy przysmaków.
Poznaj pięć prostych sposobów na wprowadzenie pozytywnych zmian w codzienności całej rodziny, które zaowocują lepszym samopoczuciem i dodadzą Wam energii. Zacznij od dziś z naszym poradnikiem i niezawodnymi w kuchni urządzeniami Kenwood, aby bez wielkich wyrzeczeń oraz nakładów czasu, pieniędzy i wysiłku skierować codzienne przygotowywanie posiłków na właściwe tory. Co szczególnie ważne, są to ogólne i uniwersalne wskazówki, które – jeśli to konieczne – nigdy nie zastąpią profesjonalnego wsparcia medycznego. Dlatego, jeśli niepokoi Cię Twój stan zdrowia, pamiętaj, że najważniejsza jest wizyta u specjalisty. Prawidłowe odżywianie może jedynie uzupełnić zalecenia lekarza.
Postaw na zrównoważoną dietę
Podstawą zdrowej diety jest dostarczenie organizmowi produktów z pięciu głównych grup żywności w każdym tygodniu. Są to: • owoce i warzywa – zadbaj o co najmniej pięć porcji dziennie,
• produkty skrobiowe, np. ziemniaki, pieczywo, ryż i makarony – staraj się wybierać odmiany pełnoziarniste, obfitujące w cenny błonnik,
• nabiał i jego alternatywy – przy wyborze roślinnych zamienników, szukaj produktów wzbogaconych wapniem,
• białka, np. rośliny strączkowe, tofu, jaja, chude mięso oraz ryby,
• tłuszcze nienasycone – w tym: oleje i pasty do smarowania, spożywane tylko w małych ilościach.
Różnorodność jest kluczowa, więc staraj się tak dobierać produkty z każdej grupy, aby uzyskać szeroką gamę rozmaitych składników odżywczych oraz unikaj spożywania dużych ilości cukru, soli i tłuszczów nasyconych.
Jeśli szukasz pomysłów na przepisy i inspiracje dotyczące pożywnych posiłków i przekąsek, zajrzyj na nasz blog "Zrównoważona dieta".
Planowanie kluczem do sukcesu
Kiedy dopada nas głód i zmęczenie, pod koniec pracowitego dnia, można łatwo ulec pokusie, żeby sięgnąć po przypadkową przekąskę czy cokolwiek, co znajdzie się pod ręką albo zamówić jedzenie na wynos zamiast domowego obiadu. Znacznie łatwiej przestrzegać zasad zdrowego odżywiania, jeśli samodzielnie przygotowujesz posiłki od podstaw. Masz bowiem pewność, z jakich składników korzystasz.
Poświęcenie odrobiny czasu na zaplanowanie zakupów i przygotowania posiłków przynosi wiele korzyści – zarówno dla zdrowia, jak i portfela. Dania, takie jak zupy, gulasze, sosy, curry czy chili można przygotować w większych ilościach i zamrozić na później. Świetnie sprawdzą się jako pożywny obiad lub kolacja w środku tygodnia, kiedy zazwyczaj mamy mniej czasu. Umożliwiają także przestrzeganie zasad zero waste, bowiem możemy w nich kreatywnie wykorzystać wszystkie resztki. Samo planowanie posiłków pomaga również zminimalizować marnowanie żywności, podczas gdy zakupy impulsywne często kończą się koszykiem wypełnionym po brzegi artykułami, których nie przejadamy.
Odkryj nowe, ekonomiczne triki podczas codziennego gotowania, np. przygotowując kolorowe mirepoix lub kale kimchi, będące aromatycznymi sposobami na wykorzystanie resztek warzyw, dostarczając całej rodzinie zastrzyku wartości odżywczych.
Pij więcej wody
W teorii wszyscy wiemy, jak istotne jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Znacząco wpływa na jego funkcjonowanie – od nastroju i pamięć po zdolność koncentracji, aktywność w ciągu dnia i wspomaganie trawienia. Jednak, czy odpowiednio dbamy o nie w praktyce?
Staraj się pić od sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie (najlepiej małymi łykami) i unikaj napojów gazowanych czy soków, które są kaloryczne i zawierają dużo cukru. Dobry sposobem, aby pamiętać o regularnym nawadnianiu jest trzymanie dużej butelki wody, np. przy biurku lub w torbie, żeby nie zapominać o jej popijaniu. Herbata i kawa (bez dodatku cukru) oraz mleko o niższej zawartości tłuszczu również wlicza się do dziennego spożycia płynów.
Don’t skip breakfast
If you haven’t already it’s time to wake up to the benefits of starting your day with a healthy, balanced breakfast. Not only will it put a spring in your step, eating breakfast will also kickstart your metabolism, help stabilise your blood sugar levels and improve your concentration and productivity levels.
Breakfast is perhaps even more important if you’re trying to maintain a healthy weight. Eating something that contains plenty of fibre, like this delicious bircher muesli, or protein, like this omega-3 rich berry chia seed porridge, will leave you feeling fuller for longer, and less tempted to snack during the day. And even if you’ve overslept there’s no excuse to rush out of the door on an empty stomach; you can whizz up a vitamin-packed smoothie in your blender in just five minutes, while these breakfast bars are perfect to grab and go.
Read the labels
Pay attention to the small print. The nutrition labels you find on food packaging can help you understand what’s really in the food you buy. Check the saturated fat, sugar and salt content, as well as the recommended portion sizes. It can make for surprising reading; often the food products claiming to be the healthier or lower fat option contain more sugar than the full fat versions.
Be inspired by some of our healthy recipes
Whether it’s for breakfast, lunch or dinner, we’ve got plenty of nourishing healthy eating recipes to inspire you here, all of which can be made using your Kenwood products.