Výroba vlastních domácích těstovin má něco do sebe. I když volba sušených (v obchodě zakoupených) těstovin není nikdy špatná, neexistuje nic, co by poskytlo stejný zážitek jako výroba čerstvých těstovin od samého začátku.
Tento průvodce vás uvede do světa čerstvých těstovin a poskytne vám potřebné ingredience a postupy, informace o skladování, vaření a odpovědi na některé časté otázky. Nabízíme také výběr chutných receptů, které můžete sami vyzkoušet, abyste mohli experimentovat s výrobou těstovin, jakmile zvládnete základy.
Proč dělat domácí těstoviny?
Výroba vlastních domácích těstovin je jednou z těch věcí, které se zpočátku mohou zdát, že vyžadují určité úsilí, nicméně mnozí se shodnou na tom, že jakmile se naučíte, jak na to, odměna vždy převáží.
Naučit se připravovat čerstvé těstoviny je pro každého gurmána nesmírně obohacující a zanechává to ve vás velký pocit hrdosti – zejména když vidíte, jak si členové vaší rodiny pochutnávají na misce s ravioli, tortelli nebo špagetami, které jste připravili.
Je zde také opravdové potěšení z procesu výroby. Je to jeden z těch relaxačních a terapeutických zážitků, díky nimž je vaření tak obohacující, a navíc si osvojíte celou řadu nových kuchařských dovedností.
Jakmile zvládnete základy, můžete začít více experimentovat a bavit se.
Kromě standardního receptu na těstoviny můžete být kreativní, protože domácí kuchaři používají různé přírodní ingredience, které těstoviny obarví do různých barev. Těstoviny jsou černé díky inkoustu z kalamárů, zelené díky špenátu, oranžové díky rajčatovému protlaku a zářivě fialové díky červené řepě.
Přidání těchto ingrediencí do těsta vám také umožní vyzkoušet různé chutě. Vyzkoušet můžete také:
Čerstvě nasekané bylinky, jako je bazalka, petržel nebo máta
Mleté koření, například kurkuma, chilli vločky nebo paprika
Pečené papriky
Kakaový prášek
Tím vaše kreativita nemusí končit, protože můžete vyzkoušet i různé tvary těstovin. Od dlouhých proužků tagliatelle nebo fettucine, až po složitější vzory fusilli, casarecce nebo silatelli.
Posledním důvodem, proč si vyrobit vlastní těstoviny je, že máte kontrolu nad použitými surovinami. Můžete tak experimentovat s různými druhy mouky nebo použít vejce z vaší oblíbené místní farmy. Pokud navíc přidáváte nové příchutě nebo barvy, můžete si některé z nich obstarat od důvěryhodného dodavatele nebo dokonce z vlastní zahrady.
Ingredience v domácích těstovinách
Když dojde na přípravu domácích těstovin, mají čerstvé těstoviny dvě skvělé vlastnosti – potřebujete pouze tři klíčové ingredience (mouku, vejce a sůl), které pravděpodobně už máte v kredenci nebo ledničce.
Různé recepty mají trochu odlišné požadavky, jak uvidíte u níže uvedených receptů, přičemž některé z nich vyžadují další volitelné přísady, jako je olivový olej (který může také pomoci spojit těsto) nebo krupice.
Pokud jde o mouku, některé recepty jednoduše používají hladkou mouku, zatímco jiné doporučují použít „typ 00“. Jedná se o jemnou bílou italskou mouku, která se používá speciálně pro výrobu čerstvých těstovin. Běžně se prodává ve velkých supermarketech, ale najdete ji i ve svém oblíbeném italském lahůdkářství nebo u online dodavatelů potravin.
Několik lidí také začíná experimentovat s mícháním mouky. Například při použití směsi mouky „00“ a semolinové mouky jsou těstoviny pevnější než při použití jemnější čisté mouky „00“. V závislosti na tom, jaký typ omáčky plánujete použít, můžete zkusit jinou kombinaci.
Zařízení na výrobu domácích těstovin
Stejně jako v mnoha jiných případech vaření i zde platí, že mnohé základní metody vyžadují pouze minimální vybavení, ale použití správného kuchyňského spotřebiče vše urychlí a usnadní.
K ruční výrobě domácích těstovin stačí velké prkénko, vidlička, váleček na těsto, opakovaně použitelná fólie a ostrý nůž.
V dalším kroku můžete použít mechanický stroj na výrobu těstovin, který vám pomůže těsto rozválet na požadovanou tloušťku.
Pro urychlení přípravy těsta je lepší použít food processor než vidličku.
A další možností, která vám opravdu pomůže těsto jednoduše připravit, je použití kuchyňského robotu. Nejenže urychlíte proces míchání těsta, ale k dispozici je také celá řada užitečných nástavců na těstoviny, včetně tvarovačů, válečků a kráječů.
Posledním volitelným vybavením je stojan na sušení těstovin. Ty jsou obvykle dřevěné a v kuchyni vypadají skvěle, když se na nich suší stuhy čerstvých těstovin.
1. Nejprve nasaďte hnětací hák na kuchyňský robot a přidejte do mísy ingredience (v závislosti na receptu na těstoviny).
2. Poté použijte nastavení rychlosti 2 a míchejte asi 3 minuty. Hledáte směs, která vypadá drobivě, ale je přesto vlhká. Pokud se vám zdá příliš suché, přidejte lžíci nebo dvě vody, a pokud se vám zdá příliš lepivé, přidejte trochu mouky navíc.
3. Směs vyjměte z mísy, dejte ji na pomoučený velký vál a pak ji hněťte rukama, dokud nevznikne hladké těsto.
4. Rukama vytvarujte kouli, těsto zabalte a nechte ho odpočívat při pokojové teplotě alespoň 15 minut (i když to může být až 2 hodiny, pokud mezitím potřebujete dělat něco jiného).
5. Nyní je čas udělat z těsta pláty těstovin. Nejprve ho rozválejte válečkem na ploché oválné těsto. Poté vezměte zploštělý kotouč a protáhněte jej nástavcem kuchyňského robota na těstoviny, válečkem a změňte nastavení od 1 do 6 nebo 7, abyste dosáhli správné tloušťky (ta se obvykle pohybuje mezi 1–2 mm). Válení lze provádět ručně nebo pomocí ručního stroje, ale jakmile použijete nástavec na robot, zjistíte, jak je to jednodušší. Případně můžete pokračovat v ručním válení
6. Po vyválení plátů těstovin je možné je nakrájet na různé šířky a vytvořit z nich lasagne, špagety, trenette nebo fettuccine pomocí různých kráječů na těstoviny, nebo, pokud chcete, můžete krájet ručně. Lze z nich také připravit plněné těstoviny, jako jsou ravioli nebo tortellini.
7. Posledním krokem je sušení těstovin po dobu přibližně 30 minut pomocí stojanu na těstoviny nebo vytvořením „hnízd“.
Jak vyrábět těstoviny ručně
Alternativou k použití kuchyňskému robotu je ruční příprava těstovin.
Postupujte takto:
1. Vezměte mouku a vytvořte na prkénku nebo pracovní ploše hromádku. Uprostřed udělejte důlek a do mouky přidejte zbývající přísady a vidličkou rozšlehejte vejce.
2. Suroviny spojujte rukama, dokud nevznikne hrubá koule těsta.
3. Hněťte těsto, dokud nebude hladké – to může trvat asi 8–10 minut, což je déle, než kdybyste použili kuchyňský robot.
4. Těsto zabalte a nechte ho asi 30 minut odpočívat při pokojové teplotě.
5. Těsto nakrájejte na kousky (podle toho, kolik jste ho připravili), pak každý z nich vezměte a pomocí válečku jej zploštěte na tloušťku 1 až 2 mm.
6. Ostrým nožem je nakrájejte na různě široké „stužky“ podle typu těstovin, které chcete připravit (například tagliatelle, pappardelle nebo fettuccine). Poprašte je moukou, aby se nelepily.
7. Nakonec je třeba těstoviny usušit pomocí speciálního stojanu nebo vytvořením jednotlivých „hnízd“.
Jak uvařit čerstvé těstoviny
Teď, když máte těstoviny vyrobené, je čas je začít vařit, abyste si na nich mohli pochutnat.
Při vaření čerstvých těstovin je třeba si uvědomit, že ve srovnání se sušenými těstovinami je doba vaření mnohem kratší.
V závislosti na tloušťce mohou být těstoviny uvařeny již za 15 sekund, přičemž mnoho druhů těstovin by mělo být „al dente“, na což byste se měli zaměřit, přibližně za 2–3 minuty.
Těstoviny uvaříte tak, že je vložíte do velkého hrnce s osolenou vroucí vodou. Přidejte těstoviny, jemně promíchejte a znovu je přiveďte k varu. Poté načasujte požadovanou délku vaření.
Po uvaření těstoviny ihned slijte a co nejdříve podávejte.
Skladování čerstvých těstovin
Jak už název napovídá, čerstvé těstoviny je nejlepší konzumovat co nejdříve po jejich přípravě. Měli byste je dát do vzduchotěsné nádoby a uvařit do dvou dnů.
Dobrou zprávou je, že nevařené čerstvé těstoviny můžete až na měsíc zmrazit.
Po uvaření je pravděpodobné, že budou dobré i druhý den, pokud zjistíte, že jste je nesnědli všechny nebo jste jich udělali příliš mnoho na jedno jídlo.
Jak už název napovídá, čerstvé těstoviny je nejlepší konzumovat co nejdříve po jejich přípravě. Měli byste je dát do vzduchotěsné nádoby a uvařit do dvou dnů. Dobrou zprávou je, že nevařené čerstvé těstoviny můžete až na měsíc zmrazit. Po uvaření je pravděpodobné, že budou dobré i druhý den, pokud zjistíte, že jste je nesnědli všechny nebo jste jich udělali příliš mnoho na jedno jídlo.
Výroba vlastních čerstvých těstovin znamená, že se můžete vrátit k některým svým oblíbeným jídlům nebo začít vytvářet vlastní oblíbené rodinné pokrmy. Můžete si také vyzkoušet své tvůrčí schopnosti s mnoha příchutěmi. A tato kreativita je ještě více vzrušující, když si uvědomíte, že existuje obrovské množství receptů na čerstvé těstoviny, které můžete vyzkoušet a vychutnat si je.
Recepty na těstoviny jsou flexibilní a nabízejí mnoho bezmasých variant, od jednoduchých klasik, jako jsou boloňské špagety, až po složitější tortellini s prosciuttem, ricottou a parmazánem a hráškovým pestem.
Zde je malý výběr našich oblíbenců:
Carbonara
Dalším klasickým receptem na těstoviny jsou špagety alla carbonara. Čerstvé špagety jsou kombinovány s pikantním parmezánem, uzenou pancettou a vejci a navíc jsou ochuceny česnekem, černým pepřem a olivovým olejem.
Toto je recept na lasagne s určitým rozdílem. Často používaná omáčka ragú z hovězího masa je zde nahrazena hlavními ingrediencemi z kuřecího masa, máslové dýně a zeleného pesta.
Tento recept vyniká nejen krásnou kombinací hřebenatek, chilli, česneku a olivového oleje, ale také zářivě černou barvou těstovin díky inkoustu z olihní. Pro tento pokrm se hodí těstoviny fettucini.
Recept pro milovníky plněných těstovin s oblíbenou kombinací špenátu a sýru ricotta. To, co tento pokrm skutečně oživí, je nádech strouhaného muškátového oříšku a nasekaných šalvějových lístků.
Další recept s balenými těstovinami, tentokrát však na ravioly s náplní z bílého krabího masa, ricotty a strouhanky. Chutě zahrnují citron, petržel, kopr a šalvěj.
Esperamos que este artigo lhe tenha dado bastante informação sobre como fazer a sua própria massa. No entanto, se ainda tiver dúvidas, abaixo poderá ler um resumo sobre as principais perguntas mais frequentes sobre o tema.
Qual é a melhor farinha para fazer massa?
É amplamente admitido que o melhor tipo de farinha para fazer massa fresca é '00'.
Trata-se de uma farinha branca, em que o duplo zero se refere à espessura – a farinha de zero simples ('0') é a mais grosseira e a de triplo zero ('000') é a mais fina. A espessura da '00' situa-se entre ambos os tipos.
Como mencionamos acima, atualmente é possível encontrar farinha '00' em grandes supermercados, lojas de alimentos especializados e em lojas de alimentos on-line.
Deve usar ovos ou água na massa fresca?
A menos que deseje fazer massa vegan-friendly, os ovos são a opção ideal, pois conferem humidade.
Os ovos ajudam a formar glúten para uma boa estrutura e forma e mais gordura, o que ajuda a tornar a massa suave e sedosa.
Há algumas receitas de massas frescas que utilizam água em vez de ovos, sendo que estas receitas parecem ter origem nos tempos de racionamento após a Segunda Guerra Mundial, quando os ovos não abundavam.
Selecionar a massa certa
Outra grande vantagem associada às massas é a variedade de formas disponíveis, o que significa que pode desfrutar de muitas horas de diversão na cozinha a experimentar vários feitios.
Para combinar o molho mais adequado a cada formato de massa, existem algumas diretrizes gerais a seguir:
Formato da massa
Tipo de massa
Molho ideal
Longa e fina
Esparguete, linguine, vermicelli, bucatini, aletria, reinette e fideo
A massa fresca não cozida pode ser congelada se for necessário.
Depois de confecionada, deixe-a secar durante cerca de 15-30 minutos e guarde-a numa caixa hermética no congelador. Em alternativa, pode congelar a massa antes de esticar e cortar, deixando-a pronta para criar uma refeição fácil e deliciosa sempre que precisar.
Tal como a maioria dos alimentos congelados, a massa fresca congelada deve ser consumida o mais rápido possível, sugerindo-se que seja consumida, no espaço de um mês.
Pode descongelar por algumas horas no frigorífico, embora algumas pessoas a cozinhem diretamente a partir do gelador. Neste caso, fique de olho nos tempos de cozedura, pois vai precisar de um pouco mais de tempo (mas não cozinhe em demasia).
Tudo pronto para começar a fazer a sua própria massa? Conheça as soluções Kenwood.
Fazer a nossa própria massa fresca é uma daquelas competências que, depois de adquiridas, são extremamente gratificantes, permitindo experimentar uma ampla gama de formas, cores e sabores.Exige um pouco de aprendizagem, especialmente no início, mas equipamentos como Robots de Cozinha tornam todo o processo mais fácil e rápido. E há uma variedade emocionante de receitas para experimentar, provar, saborear e adorar. Algumas das mais tentadoras incluem:Beef shin raguTagliatelle de curgete e tomate